12 września delegacja naszej szkoły wzięła udział w obchodach 77 rocznicy śmierci Heleny Marusarzówny.
Uroczystość ta odbyła się w Pogórskiej Woli – miejscowości dokąd z więzienia w Tarnowie została przewieziona, a potem rozstrzelana wraz z pięcioma innym kobietami najlepsza polska narciarka okresu przedwojennego.

Zaproszenie otrzymaliśmy od Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Pogórskiej Woli – szkoły, której patronką – tak jak i naszej szkoły, jest Helena Marusarzówna. Uroczystość miała niezwykle piękną oprawę: najpierw Msza Św. w starym kościółku parafialnym, potem apel pamięci przed pomnikiem zamordowanych i salwa honorowa VI Brygady Powietrznodesantowej im. Gen. S. Sosabowskiego oraz złożenie wiązanek przez delegacje i oddanie hołdu przez poczty sztandarowe. Całość zakończyła część artystyczna ze scenami z życia Marusarzówny, przeplatanymi pięknie wykonanymi przez szkolny chór piosenkami. Było to niezwykłe doznanie – znaleźć się w miejscu gdzie Działa się prawdziwa historia, pomiędzy ludźmi, którzy nie pozwalają, aby pamięć o tych złych czasach zniknęła.

„Historio – choćbyś była najokrutniejsza, w pamięci trwaj!”