helena-fot1Biogram – Helena Marusarzówna (17.01.1918r. – 12.09.1941r.)

17 stycznia 1918r.

Urodziła się Helena Marusarzówna w rodzinie Jana i Heleny Marusarzów w Zakopanem na Małym Żywczańskim Droga do Daniela 1. Dziadkami Heleny byli Szymon Tatar (przewodnik i członek Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego) I Stanisław Marusarz z Kościeliska. Rodzeństwo Heleny to: Jan (ur. 1913r.), Stanisław (ur. 1914r.), Zofia (ur. 1915r.), Bronisława (ur. 1916r.), i Maria (ur. 1920r.)

1925r.

Helena w wieku 7 lat zaczęła uczęszczać do szkoły powszechnej przy ul. Nowotarskiej.

1928-1932

Helena bierze udział w zawodach narciarskich organizowanych przez Kornela Makuszyńskiego na Lipkach (otrzymała nagrody: książki z autografem Kornela Makuszyńskiego, ćmielowski serwis do kawy, srebrny zegarek z wyrytym na kopercie napisem – za zdobycie I – go miejsca) Oprócz nart mała Helenka interesowała się występami akrobatów na drążku podczas pobytu cyrku w Zakopanem.

1932r.

Helena ukończyła siedem klas szkoły powszechnej, lecz o dalszej nauce nie było mowy. Dzięki braciom została przyjęta do Sekcji Narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Otrzymała legitymację, wspaniałe kijki i narty .

1935r.

W lutym w Zakopanem odbyły się Mistrzostwa Polski w narciarstwie. Helena pojechała świetnie w biegu zjazdowym i slalomie a w kombinacji alpejskiej uplasowała się na drugim miejscu.

1936r.

Udział Heleny w mistrzostwach Polski w narciarstwie. Uzyskała tytuł mistrzowski w kombinacji alpejskiej.

1937r.

Mistrzostwa Polski w narciarstwie. Helena zajmuje I miejsce w biegu zjazdowym.

1938r.

W kolejnych mistrzostwach Polski Helena zajęła w biegu zjazdowym III miejsce.

styczeń 1939r.

Międzynarodowe zawody narciarski FIS Helena nie wzięła w nich udziału, ponieważ podczas przygotowań doznała poważnej kontuzji.

luty 1939r.

Udział zawodniczki w mistrzostwach Polski . Zdobyła trzy pierwsze miejsca w zjeździe, slalomie i kombinacji alpejskiej.

marzec 1939r.

Helena uczestniczyła w zawodach narciarskich w Feldbergu w Niemczech. W skład polskiej ekipy wchodzili również Stanisław Marusarz, Zofia Stopka Jan Kula, Marian Zając. Helena Marusarzówna zajęła w slalomie drugie miejsce.

1939-1940

Helena Marusarzówna była kurierem. Przeprowadziła przez góry kilkadziesiąt osób i przetransportowała wiele konspiracyjnych materiałów. Trasa Kurierów prowadziła przez Tatry Słowację na Węgry.

25 marca 1940

Aresztowanie Heleny Marusarzówny, Stanisława Kuli, Franciszka Romana i Władysława Tarkowskiego na Słowacji. Pobyt Heleny w więzieniach w Budzymirze, Preszowie, Muszynie i Nowym Sączu.

Jesień 1940

Helena Marusarzówna zostaje przewieziona z więzienia w Nowym Sączu do Tarnowa. Sąd niemiecki skazuje ją na śmierć za działalność na szkodę III Rzeszy. Do końca swoich dni przebywa w ciemnicy czyli celi śmierci.

12 września 1941

Bohaterska kurierka, wspaniała narciarka, młoda i piękna dziewczyna staje przed plutonem egzekucyjnym. Zostaje rozstrzelana w Woli Pogórskiej koło Tarnowa. Ma zaledwie dwadzieścia trzy lata.

27 listopada 1958

Sprowadzenie zwłok Heleny Marusarzówny do Zakopanego. Pogrzeb i odprowadzenie zwłok na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu zasłużonych na Pęksowym Brzyzku .Helena Marusarzówna zostaje odznaczona pośmiertnie krzyżem dla zasłużonych. Odznaczenie odbiera jej ojciec Jan Marusarz. Ustanowienie „Memoriału Heleny Marusarzówny i Bronisława Czecha”.

1970

Nadanie imienia Heleny Marusarzówny Szkole Podstawowej w Zębie.

1971

Nadanie imienia Heleny Marusarzówny Szkole Podstawowej nr 1 w Zakopanym.

źródło: http://sp1zakopane.republika.pl/helmar/kal.htm