Z okazji zbliżających się Świąt życzymy Nauczycielom, Pracownikom szkoły, Uczniom i ich Rodzinom oraz wszystkim Przyjaciołom szkoły zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości.

Życzymy radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół.

Alleluja!

wielkanoc017

TRADYCJA KOSZYCZKA WIELKANOCNEGO I SYMBOLIKA

Skąd wziął się zwyczaj święcenia pokarmów?

Chrześcijański zwyczaj święcenia pokarmów narodził się w VIII wieku. W Polsce zaczęto go praktykować dopiero w XIV wieku. Początkowo święcono wszystko, co miało znaleźć się na świątecznym stole – a było tego niemało. Dlatego księża błogosławili pokarmy, chodząc od dworu do dworu i odwiedzając gospodarstwa bogatych chłopów.

Ponieważ zajmowało to dużo czasu, święcenie jedzenia przeniesiono do kościoła. Dziś w Wielką Sobotę do wiklinowego koszyczka wkłada się baranka (z masła, ciasta lub cukru), jaja, chleb, sól, pieprz i wędliny, a także ciasto. Całość dekoruje się gałązkami bukszpanu, borówkami, baziami lub wiosennymi kwiatami i przykrywa śnieżnobiałą serwetką.

Co włożyć do święconki?

formatgenerator