Uczniowie naszej Szkoły z pocztem sztandarowym i opiekunami p. K. Kubicą, D. Caputa –Krzywoń, K. Makuch 19 stycznia 2018 roku udali się do Zakopanego na zaproszenie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 im. Heleny Marusarzówny w Zakopanem, na uroczystość obchodów 100 – lecia urodzin naszej Patronki Heleny Marusarzówny. Obecne były również delegacje i poczty sztandarowe innych szkół z Polski noszące im. Heleny Marusarzówny m.in. z: Pogórskiej Woli (miejscowości, w której zginęła ), Zębu, Warszawy, Dusznik Zdroju.

Helena Marusarzówna urodziła się 17 stycznia 1918 roku w Zakopanem, zmarła 12 września 1941 roku. Była mistrzynią sportów narciarskich, kurierem tatrzańskim, żołnierzem ZWZ , placówki kurierskiej ZWZ AK o kryptonimie „Zagroda”. Urodzona i zamieszkała w Zakopanem, była córką Jana Marusarza i Heleny z Tatarów.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem pocztów sztandarowych, zaproszonych gości: Małopolskiego Kuratora Oświaty Pani Barbary Nowak , Dyrektora Delegatury w Nowym Targu Pani Bożeny Bryl, władz samorządowych Starosty Powiatu Tatrzańskiego Pana Piotra Bąka , Wiceburmistrza Zakopanego Pana Wiktora Łukaszczyka oraz Grona Pedagogicznego i uczniów na mszę świętą do kościoła Św. Rodziny na Krupówki. Po mszy wszyscy udali się na cmentarz na Pęksowym Brzysku, gdzie jest grób Heleny. Po złożeniu kwiatów i zniczy uczestnicy przemaszerowali do szkoły na akademię.

O godzinie 12 30 zebrani obejrzeli piękny spektakl w wykonaniu uczniów o życiu Heleny Marusarzówny. Następnie głos zabrali zaproszeni goście m. in. bratanek patronki – Pan Piotr Marusarz.
Na korytarzu I piętra można było obejrzeć wystawy pamiątek związane z Patronką Szkoły, wpisać się do Księgi Pamiątkowej. W bocznym korytarzu była wystawa prac nagrodzonych w I Powiatowym Konkursie Literacko – Plastyczno – Multimedialnym „Helena Marusarzówna – góralka, sportowiec, kurier tatrzański” . Wśród nagrodzonych prac w części plastycznej były prace uczniów z naszej szkoły- wyróżnione zostały Anna Więzik z klasy VI a i Karolina Tarnawa z klasy VII oraz w części literackiej praca Kamila Zielińskiego z klasy V.

Nasza Patronka Helena Marusarzówna to osoba, która całym swoim życiem była przykładem patriotyzmu i wartości moralnych. W naszej codziennej pracy czerpiemy z jej życia to wszystko, co było w nim najlepsze, a jednocześnie stawiamy jako wzór do naśladowania dla naszych wychowanków.

Opracowanie: Krystyna Makuch