Zgodnie z długą już tradycją, w stałym terminie – 1 maja, dzieci i młodzież okolicznych szkół spotkały się na szlakach turystycznych Beskidu Śląskiego, w jubileuszowym – XX Rajdzie Górskim ,,Zielenią się buki…”.

Wzorem lat ubiegłych, skorzystaliśmy z zaproszenia do udziału w imprezie, której głównym organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Buczkowicach. W związku z 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości, w tym roku nazwy drużyn biorących, udział w rajdzie, nawiązywały do chwalebnych kart z historii Polski. My – zdecydowaliśmy nazwać swoje zastępy ,,Husarią” oraz ,,Piłsudczykami”.

Rajd ma charakter gwiaździsty tzn. grupy z poszczególnych szkół, starują na jego trasy z różnych punktów, aby następnie spotkać się na trasie i wspólnie stawić się na mecie rajdu. Nasza szkoła wraz z uczniami z Rybarzowic oraz SP nr 2 Szczyrk zdobyła szczyt Skrzycznego od strony Czyrnej, poruszając się nieoznakowanym szlakiem do Hali Jaworzyna, a następnie niebieską trasą narciarską ,,Ondraszek”. Po drodze, za sprawą prelekcji wygłaszanych przez przewodnika, ambitny turysta mógł zgłębić swoją wiedzę na temat geografii, przyrody i historii regionu. Nie brakowało też czasu aby podczas wędrówki, po prostu porozmawiać z kolegami i koleżankami, czy też w bardziej lub mniej świadomy sposób podziwiać piękno krajobrazów górskich, które za sprawą znakomitej pogody rozpościerały się na wiele kilometrów. Ze szczytu Skrzycznego, gdzie spotkaliśmy się z grupami zdobywającymi Skrzyczne innymi szlakami, mogliśmy wspólnie podziwiać wzniesienia Beskidu Małego, Makowskiego, Wyspowego, Żywieckiego oraz Tatry i Beskid Śląsko – Morawski.

Następnie, wspólnie zeszliśmy widokowym odcinkiem do Hali Jaworzyna. Stąd, już nieco zmęczeni, chętnie zjechaliśmy kolejką do Szczyrku, aby finalnie dotrzeć na metę rajdu przy Amfiteatrze ,,Skalite”. Tam, na uczestników ,,czekały” już kiełbaski oraz liczne atrakcje: konkursy, quizy, a przede wszystkim loteria, w której można było wygrać sadzonkę buka. Popołudniu, w dobrych nastrojach, często z sadzonką buka w dłoni zakończyliśmy rajd, choć nie do końca, bo przecież czekało nas jeszcze zadanie domowe… znaleźć jakieś godne miejsce do posadzenia naszego drzewka.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za wspólną wędrówkę, życzę aby posadzone przez Was buki wyrosły na dorodne drzewa i do rychłego spotkania na beskidzkim szlaku.

Łukasz Franasik