W dniu 21 marca 2014 r. w ZSPiG Nr1 w Szczyrku odbyła się VI Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych.  Podobnie jak w latach ubiegłych, impreza budziła duże zainteresowanie wśród społeczności szkolnej.

Odwiedzający giełdę uczniowie klas trzecich szczyrkowskich i okolicznych gimnazjów mieli  okazję porozmawiać ze starszymi kolegami o zaletach ich szkół, poznać propozycje bielskich, żywieckich i czechowickich szkół publicznych i niepublicznych.
Oferta na rok szkolny 2014/2015 została wzbogacona o nowe kierunki i zawody.

Każda ze szkół ponadgimnazjalnych przygotowała specjalne stoiska, na których prezentowała swoje dokonania, zachęcając młodzież do wyboru „swojej” szkoły. Oprócz typowych broszurek i ulotek rozdawanych przez przedstawicieli szkół ponadgimnazjalnych, odbyły się promocyjne pokazy „na żywo”. Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych zainteresowali zebranych umiejętnościami kulinarnymi, przedstawiciele Zespołu Szkół Ogrodniczych przyciągali zebranych pięknymi wiązankami kwiatowymi, natomiast Uczniowie Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących  z Moszczanicy oraz Liceum Ogólnokształcące „MAGO”przygotowali profesjonalne pokazy z samoobrony.

Co roku giełda cieszy się coraz to większą popularnością. W tym roku swoje oferty przedstawiało aż 36 szkół. W ciągu trzech godzin gimnazjaliści nie tylko mieli szansę otrzymać ulotki i materiały promocyjne, ale także mogli zobaczyć, co tak naprawdę wyróżnia dane placówki.

W trakcie imprezy każdy potrzebujący gimnazjalista miał możliwość skorzystania z indywidualnej konsultacji z doradcą zawodowym, aby móc trafnie wybrać odpowiedni dla siebie kierunek dalszej edukacji.
Z rozmowy z uczniami klas III gimnazjum wynika, że większość z nich wybiera się do szkół technicznych i zawodowych, co pozwoli im na zdobycie wykształcenia i jednocześnie konkretnego zawodu.

Szkoły ponadgimnazjalne widzą potrzebę takich targów, ponieważ dają one możliwość młodym ludziom, uzyskania pełnego zakresu informacji zawodowej w jednym czasie i w jednym miejscu.

Alicja Kołaszewska

Zdjęcia (BBI)