Dnia 9 września 2022 roku delegacja Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Heleny Marusarzówny w Szczyrku wzięła udział  w uroczystościach w Pogórskiej Woli związanych z obchodami upamiętniającymi 81 rocznicę śmierci Heleny Marusarzówny oraz 6 innych kobiet z więzienia w Tarnowie. Więźniarki te zostały wywiezione do lasu  w Pogórskiej Woli i rozstrzelane przez hitlerowców.

Helena Marusarzówna była  mistrzynią  narciarstwa i kurierem tatrzańskim przenoszącym meldunki przez góry na Węgry oraz przeprowadzającym ludzi.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i ofiar poległych w czasie II wojny światowej w kościele parafialnym  pw. św. Józefa w Pogórskiej Woli.

Po mszy świętej wszyscy udali się do lasu przed Pomnik Ofiar II wojny światowej w Pogórskiej Woli – miejsce śmierci patronki również naszej szkoły. Tam odbył się apel poległych, salwa honorowa, zostały złożone wiązanki przez delegacje władz państwowych, samorządowych, zaproszonych szkół noszących imię Heleny Marusarzówny oraz Armii Krajowej. Całej uroczystości asystowała VI Brygada Powietrznodesantowa z Krakowa. Następnie wszyscy uczestnicy przejechali do szkoły. Przed budynkiem szkoły gdzie na ścianie widnieje mural przedstawiający Helenę Marusarzównę zostali przedstawieni i uhonorowani artyści, którzy go wykonali. Następnie wszyscy wzięli udział w uroczystej akademii w filmie „Marusarz – Tatrzański Orzeł”.

Krystyna Makuch