Biogram – Helena Marusarzówna (17.01.1918r. – 12.09.1941r.)
17 stycznia 1918r.
Urodziła się Helena Marusarzówna w rodzinie Jana i Heleny Marusarzów w Zakopanem na Małym Żywczańskim Droga do Daniela 1. Dziadkami Heleny byli Szymon Tatar (przewodnik i członek Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego) I Stanisław Marusarz z Kościeliska. Rodzeństwo Heleny to: Jan (ur. 1913r.), Stanisław (ur. 1914r.), Zofia (ur. 1915r.), Bronisława (ur. 1916r.), i Maria (ur. 1920r.)
1925r.
Helena w wieku 7 lat zaczęła uczęszczać do szkoły powszechnej przy ul. Nowotarskiej.
1928-1932
Helena bierze udział w zawodach narciarskich organizowanych przez Kornela Makuszyńskiego na Lipkach (otrzymała nagrody: książki z autografem Kornela Makuszyńskiego, ćmielowski serwis do kawy, srebrny zegarek z wyrytym na kopercie napisem – za zdobycie I – go miejsca) Oprócz nart mała Helenka interesowała się występami akrobatów na drążku podczas pobytu cyrku w Zakopanem.
1932r.
Helena ukończyła siedem klas szkoły powszechnej, lecz o dalszej nauce nie było mowy. Dzięki braciom została przyjęta do Sekcji Narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Otrzymała legitymację, wspaniałe kijki i narty .
1935r.
W lutym w Zakopanem odbyły się Mistrzostwa Polski w narciarstwie. Helena pojechała świetnie w biegu zjazdowym i slalomie a w kombinacji alpejskiej uplasowała się na drugim miejscu.
1936r.
Udział Heleny w mistrzostwach Polski w narciarstwie. Uzyskała tytuł mistrzowski w kombinacji alpejskiej.
1937r.
Mistrzostwa Polski w narciarstwie. Helena zajmuje I miejsce w biegu zjazdowym.
1938r.
W kolejnych mistrzostwach Polski Helena zajęła w biegu zjazdowym III miejsce.
styczeń 1939r.
Międzynarodowe zawody narciarski FIS Helena nie wzięła w nich udziału, ponieważ podczas przygotowań doznała poważnej kontuzji.
luty 1939r.
Udział zawodniczki w mistrzostwach Polski . Zdobyła trzy pierwsze miejsca w zjeździe, slalomie i kombinacji alpejskiej.
marzec 1939r.
Helena uczestniczyła w zawodach narciarskich w Feldbergu w Niemczech. W skład polskiej ekipy wchodzili również Stanisław Marusarz, Zofia Stopka Jan Kula, Marian Zając. Helena Marusarzówna zajęła w slalomie drugie miejsce.
1939-1940
Helena Marusarzówna była kurierem. Przeprowadziła przez góry kilkadziesiąt osób i przetransportowała wiele konspiracyjnych materiałów. Trasa Kurierów prowadziła przez Tatry Słowację na Węgry.
25 marca 1940
Aresztowanie Heleny Marusarzówny, Stanisława Kuli, Franciszka Romana i Władysława Tarkowskiego na Słowacji. Pobyt Heleny w więzieniach w Budzymirze, Preszowie, Muszynie i Nowym Sączu.
Jesień 1940
Helena Marusarzówna zostaje przewieziona z więzienia w Nowym Sączu do Tarnowa. Sąd niemiecki skazuje ją na śmierć za działalność na szkodę III Rzeszy. Do końca swoich dni przebywa w ciemnicy czyli celi śmierci.
12 września 1941
Bohaterska kurierka, wspaniała narciarka, młoda i piękna dziewczyna staje przed plutonem egzekucyjnym. Zostaje rozstrzelana w Woli Pogórskiej koło Tarnowa. Ma zaledwie dwadzieścia trzy lata.
27 listopada 1958
Sprowadzenie zwłok Heleny Marusarzówny do Zakopanego. Pogrzeb i odprowadzenie zwłok na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu zasłużonych na Pęksowym Brzyzku .Helena Marusarzówna zostaje odznaczona pośmiertnie krzyżem dla zasłużonych. Odznaczenie odbiera jej ojciec Jan Marusarz. Ustanowienie „Memoriału Heleny Marusarzówny i Bronisława Czecha”.
1970
Nadanie imienia Heleny Marusarzówny Szkole Podstawowej w Zębie.
1971
Nadanie imienia Heleny Marusarzówny Szkole Podstawowej nr 1 w Zakopanym.
źródło: http://sp1zakopane.republika.pl/helmar/kal.htm