Uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Heleny Marusarzówny w Szczyrku w dniu 30 maja 2019 r. w ramach doradztwa zawodowego wzięli udział w zajęciach
pokazowych w pracowniach zawodowych w Zespole Pracowni Nr 1 Bielskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego (BCKUiP) w Bielsku Białej.

Zobaczyliśmy bardzo dobrze wyposażone pracownie. W pierwszej pracowni odbywały się zajęcia z elektroniki. Wykładowca bardzo przystępnie i z pasją wyjaśnił nam co to jest elektronika. Przedstawił na czym polegają wykonywane przez uczniów ćwiczenia, jakie muszą zachować środki ostrożności w czasie zajęć warsztatowych oraz czego muszą się nauczyć aby zdać egzamin potwierdzający kwalifikacje.

Nasi uczniowie mogli również zadawać nurtujące ich pytania zarówno wykładowcy i uczniom praktykującym. Praktykanci pokazali jak w warunkach warsztatowych bada się wytrzymałość materiałów – zbadali pręt stalowy na rozciąganie i okazało się ,że pękł dopiero pod działaniem siły ok. 700 kg. W drugiej zwiedzanej pracowni dowiedzieli się co to jest energia odnawialna i poznali zasady działania kolektorów słonecznych i pomp ciepła uzyskiwanego z otoczenia jak również z wnętrza Ziemi. Następnie przeszli do pracowni samochodowej gdzie adepci uczą się wykonywać
badania techniczne pojazdów, uczą się diagnostyki na prawdziwych samochodach . W innej pracowni poznają silniki od schematów do całych silników wyjętych z samochodów, które można odpalić i sprawdzać ich działanie.

Kolejna pracownia to pracownia obróbki mechanicznej z najnowszymi obrabiarkami. Na zakończenie, coś nie tylko dla dziewcząt, pracownia krawiecka wyposażona w maszyny do szycia, owerloki oraz wykład o krawiectwie i prace wykonane przez uczniów pokazane na modelach. Nauczyciele praktycznej nauki zawodu, którzy prowadzili prelekcje w pracowniach to: Ryszard Gabryel, Tadeusz Nędzi, Piotr Światłoch, Jerzy Juraszek, Leszek Płaza, Bogdan Bialik, Jarosław Cyskowski, Krystyna Rutkowska.

Wyjazd został zrealizowany w ramach realizacji projektu „Nasza droga ponad średnią.

Krystyna Makuch