Nasza patronka Helena Marusarzówna urodziła się 17 stycznia 1918 roku w Zakopanem w rodzinie Jana i Heleny Marusarzów. Obchodzimy jej 100 lecie urodzin!

Nasza Szkoła została zaproszona na oficjalne obchody 100-lecia urodzin do Zakopanego. Poczet sztandarowy SP1 w dniu 18 I 2018 r. weźmie udział w uroczystość organizowanej przez Szkołę Nr1 w Zakopanem. Program uroczystości opublikowano tutaj: http://www.sp1zakopane.szkolnastrona.pl/index.php

 

 

Biogram Heleny Marusarzówny

Helena urodziła się 17 stycznia 1918 roku w Zakopanem. Była córką Jana Marusarza i Heleny z Tatarów. Z dumą można powiedzieć, że wielokrotnie zasłużyła się ojczyźnie zarówno podczas wojny – jako kurier tatrzański, żołnierz ZWZ, placówki kurierskiej ZWZ-AK o kryptonimie „Zagroda”, jak i w sporcie.

Już w dzieciństwie wykazywała duże zdolności narciarskie. W latach 1936-1939 była najlepszą polską zawodniczką narciarską. Siedmiokrotna mistrzyni Polski w konkurencjach alpejskich (bieg zjazdowy, slalom i kombinacja).

Od września 1939 uczestniczyła w polskim ruchu oporu, pełniąc od października rolę tajnego kuriera komórki „Zagroda” Oddziału Łączności Konspiracyjnej KG SZP-ZWZ do bazy „Romek” w Budapeszcie, przenosząc pocztę i przeprowadzając szlakiem górskim ludzi[1]. Została schwytana w marcu 1940 przez żandarmerię słowacką i przekazana w ręce Gestapo. Była więziona w Muszynie, Nowym Sączu, w zakopiańskiej siedzibie gestapo „Palace”, w Tarnowie i w Krakowie na Montelupich. Torturowana wielokrotnie, nie zdradziła żadnej z tajnych informacji, jednakże gestapo znalazło w jej bagażu list w języku węgierskim i po wielu miesiącach skojarzyło to z osobą Stefanii Hanauskówny.

12 września 1941 rozstrzelano ją w Pogórskiej Woli koło Tarnowa (według innej wersji rozstrzelana 23 lipca 1941 roku w lesie Kruk w Skrzyszowie wraz z Janiną Bednarską i Stefanią Hanauskówną oraz innymi 3 kobietami).

Po ekshumowaniu jej szczątki uroczyście pochowano 27 listopada 1958 na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

 

Znalezione obrazy dla zapytania helena marusarzówna

 

Pozostałe informacje:

Film „Biały ślad” z 1932r. Reprezentował on Polskę na I Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1932 r. i otrzymał tam wyróżnienie za zdjęcia. W scenach narciarskich wystąpili najlepsi narciarze tamtych lat: Jan Marusarz, Stanisław Marusarz oraz Bronisław Czech.