Od kilku dni wszyscy emocjonujemy się sportową rywalizacją podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Szczególnie mocno kibicujemy naszemu absolwentowi Stefanowi Huli, który już po raz czwarty reprezentuje nasz kraj w tej najważniejszej sportowej imprezie. Miasto Szczyrk pamięta jednak również o innych olimpijczykach, których życiorys związany jest z naszą miejscowością. Od kilku dni w BeskidArts można zobaczyć wystawę poświęconą historii występów Polaków w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, ze szczególnym uwzględnieniem beskidzkich olimpijczyków, a wśród nich oczywiście mieszkańców Szczyrku.

     Nie mogliśmy nie skorzystać z takiej okazji i postanowiliśmy przybliżyć tą tematykę naszym uczniom. Obejrzeliśmy wystawę, przekazując naszej młodzieży najważniejsze informacje o historii Igrzysk oraz o sylwetkach Szczyrkowian, którzy dostąpili zaszczytu reprezentowania w nich biało – czerwonych barw. Co ciekawe, dzięki wystawie uczniowie dowiedzieli się, że osobiście znają niektórych olimpijczyków lub członków ich rodzin. Młodzież z zainteresowaniem obejrzała jak na przestrzeni lat zmieniał się oryginalny sprzęt wykorzystywany przez sportowców w kolejnych Igrzyskach. Jesteśmy przekonani, że po takiej lekcji historii sportu z większym zrozumieniem młodzi Szczyrkowianie będą dopingować i doceniać wysiłek naszych sportowców podczas zmagań na wszystkich olimpijskich arenach.

Łukasz Franasik, Marcin Mokry