Tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczęły się początkiem maja. Dnia 11.05.2022r. uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 1 udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczyrku. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak można zostać czytelnikiem oraz jak należy obchodzić się z książką, aby jej nie zniszczyć. Panie bibliotekarki zapoznały dzieci z zasadami korzystania z zasobów biblioteki i przypomniały jak należy zachowywać się w tym wyjątkowym miejscu. Podczas zajęć dzieci chętnie słuchały ciekawych opowieści o powstaniu książki, odpowiadały na pytania zadawane przez prowadzącą. Potrafiły wyjaśnić, jaka jest różnica między biblioteką publiczną, biblioteką szkolną a księgarnią, jakie rozróżniamy rodzaje książek oraz chętnie opowiadały o swoich ulubionych baśniowych bohaterach. Dzieci z uwagą słuchały również opowiadania czytanego przez panie bibliotekarki. Podczas spotkania pierwszoklasiści zapoznali się z zasadami udostępniania różnego rodzaju materiałów bibliotecznych, poznali układ księgozbioru biblioteki oraz rodzaje gromadzonych w niej dokumentów. Nabrali również przeświadczenia, że  biblioteka – to przyjazne miejsce, w którym są zawsze mile widziani i mogą liczyć na pomoc bibliotekarza, a dzięki czytaniu książek mogą rozwijać swoją wyobraźnię. Na pamiątkę tej wizyty w bibliotece  dzieci otrzymały piękne zakładki do książek oraz odznaki czytelnika. Mamy nadzieję, że od tej pory będą oni często odwiedzali  bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

 

 

M. Więzik-Pietrasszko