II Szczyrkowski Rajd Górski

W ostatnią sobotę października, oddział PTTK Szczyrk wraz z UM Szczyrk zorganizował II Szczyrkowski Rajd Górski. Wzięła w nim udział 30 osobowa grupa dzieci i młodzieży SP nr 1 Szczyrk oraz SP z Rybarzowic. W tym roku, w związku z obchodami 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości oprócz możliwości podziwiania walorów turystyczno – krajoznawczych Beskidu Śląskiego, nasz rajd miał szczególny, patriotyczny wymiar. Na trasie nie mogło zabraknąć miejsc związanych z naszą trudną i bolesną historią. Dlatego też podczas wędrówki odwiedziliśmy miejsca upamiętniające Polaków zamordowanych w Szczyrku, w czasie II Wojny Światowej. Złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze, a pamięć poległych uczciliśmy symboliczną minutą ciszy.

Trasa tegorocznego rajdu prowadziła nas ze szczyrkowskich tras narciarstwa biegowego i crossowego toru rowerowego poprzez Oś. Beskid, na którym w 1945r. hitlerowcy żywcem spalili rodzinę Paluchów, atrakcyjną krajoznawczo Przełęcz Karkoszczonkę i dolinę Biłej, a dalej do pomnika ofiar – więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu w Parku Zwierzyniec. Meta rajdu znajdowała się w amfiteatrze ,,Skalite”, gdzie na uczestników czekał ciepły posiłek, po którym młodzież, co warte podkreślenia, z własnej inicjatywy zaśpiewała kilka piosenek patriotycznych.

Przygotowaliśmy także quiz wiedzy z zakresu geografii, historii, folkloru Szczyrku i najbliższej okolicy. Dla jego uczestników przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody i upominki.

W imieniu Oddziału Beskidzkiego PTTK w Szczyrku pragnę podziękować uczestnikom za wspólnie spędzony dzień i zaprosić Was już wkrótce na kolejne spotkanie w naszych pięknych górach.

Łukasz Franasik