Drodzy uczniowie!

Od kilku tygodni w naszych rozmowach pojawia się wątek koronawirusa.

Słyszymy o tym wszędzie. Wielu z nas się po prostu boi. To jest zupełnie naturalne, że w sytuacji, której nie znamy, czujemy lęk. To trudny okres dla nas wszystkich. Niełatwo nam pogodzić się z izolacją i rezygnacją z dotychczasowego życia.

Jedną ze zmian jest edukacja na odległość. Pamiętaj, aby czas, który obecnie spędzamy w domu, dobrze wykorzystać.

SIEDZISZ  W DOMU I CO DALEJ?

1. Poświęć czas na naukę.
  2. Rozmawiaj więcej z rodziną.
  3. Sport to zdrowie ! – w domu tez można ćwiczyć.
  4. Znajdź czas na relaks i odpoczynek.
  5. Książki wcale nie gryzą.
  6. A może to czas na małe eksperymenty w kuchni?
  7. Porządki w szafach same się nie zrobią…
  8. Spotykaj się ze znajomymi, ale TYLKO ONLINE!

ZADBAJ O SWOJE ZDROWIE PSYCHICZNE

1.PLANUJ SWOJE DNI – zaplanuj, co będziesz robić w tygodniu, zarówno obowiązki, jak i przyjemności. Postaraj się, aby weekend wyróżniał się od zwykłego dnia tygodnia.

1. DOBRY SEN RÓWNA SIĘ LEPSZY NASTRÓJ- postaraj się spać w stałych godzinach, ok. 8-9 godzin dziennie. Zaleca się, aby pół godziny przed zaśnięciem nie oglądać telewizji, nie używać komputera ani telefonu.
  2. ODŻYWIAJ SIĘ ZDROWO I ZAPEWNIJ SOBIE AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ – odpowiednia dieta, posiłki o stałych porach oraz aktywność fizyczna są bardzo ważne.
  3. PRZYJEMNOŚĆ I RELAKS – rób rzeczy, które są dla Ciebie przyjemne oraz szukaj nowych zainteresowań.

5.OGRANICZ LICZBĘ INFORMACJI I ZMARTWIEŃ – jesteśmy na co dzień zasypywani ogromną liczbą informacji dot. sytuacji w kraju i na świecie, postaraj się ograniczyć liczbę czytanych lub oglądanych wiadomości do 1-2 dziennie. Pozwól sobie martwic się przez 10 minut w ciągu dnia, a następnie przekieruj swoją uwagę na coś innego.

1. UTRZYMYWANIE RELACJE Z INNYMI – pozwala nam poczuć się kochanym i bezpiecznym (zadzwoń do babci, pograj z rodzicami lub rodzeństwem w gry planszowe).

Drodzy Rodzice!

Za nami kilka dni kolejnego doświadczenia, jakim jest organizacja szkoły w domu. W tym czasie wszyscy się uczymy – nauczyciele, dzieci i Wy, Drodzy Rodzice.

Bez Was nie dalibyśmy rady. Wiemy, że od wszystkich wymaga to mnóstwo poświęcenia. Przed nami niemałe wyzwanie, my – nauczyciele – również mobilizujemy się w sieci, organizujemy zajęcia online w rożnej formie.

Wiemy, że niejednokrotnie są Państwo sfrustrowani, dlatego jeszcze raz przypominamy – jesteśmy do Państwa dyspozycji. Najgorsze, co możemy teraz zrobić, to zarzucać sobie złą wolę i wchodzić w sprzeczki.

Wszystkim nam zależy przecież na dobru naszych dzieci. W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt.

Poniżej kilka praktycznych porad, jak wspierać dziecko w „Czasach niepewności”:

• o obecnej sytuacji dostarczaj swojemu dziecku wiedzy, która ułatwi mu zrozumienie i opanowanie sytuacji, bądź wiarygodnym źródłem informacji;
  • zapewnij możliwość wyrażania emocji (rysunek), ćwiczenia sportowe;
  • ustal sposób uspakajania w sytuacji napięcia (ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia rozluźniające, przytulanie);
  • utrzymaj stały rytm dnia;
  • ucz się akceptować zmiany – wprowadzaj zmiany w naszej rutynie, np. ustal nową rodzinną tradycję;
  • zachęcaj dziecko do kontaktów z rówieśnikami, to ważne, by dziecko nie odczuwało znacznej izolacji (oczywiście online);
  • zwracaj uwagę na zachowania swojego dziecka, zmiany zachowania mogą świadczyć o tym, że dziecko potrzebuje wsparcia.