Przez ponad dwa lata obostrzenia epidemiologiczne w związku z pandemią COViD niemal pozbawiły nas możliwości sportowej rywalizacji w wydaniu międzyszkolnym.

Rok szkolny 2022/2023 przyniósł możliwość powrotu zespołów reprezentujących SP nr 1 Szczyrk do systemu rozgrywek w ramach rywalizacji Szkolnego Związku Sportowego o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty.

Tradycyjnie już zmagania sportowe rozpoczynają zawody w sztafetowych biegach przełajowych. W pierwszej połowie września, testowaliśmy wytrzymałość naszych uczniów. Wyłoniliśmy najlepszych średniodystansowców i czekaliśmy na 26 września, aby skonfrontować nasze umiejętności z rywalami z okolicznych szkół. Niestety, tego dnia nasze plany pokrzyżowała wyjątkowo niekorzystna aura w postaci ulewnego deszczu, połączonego z silnym wiatrem i temperaturą 7 stopni Celsjusza. W tej sytuacji uznając zdrowie naszych uczniów za wartość nadrzędną zrezygnowaliśmy z udziału w rywalizacji . Taką samą decyzję podjęła większość szkół z miasta Szczyrk i gminy Buczkowice. Niestety zawody się odbyły, a dwie z siedmiu szkół uprawnionych do startu szkół wzięły w nich udział rozstrzygając między sobą kwestią awansu do zawodów rangi powiatowej.

Chciałbym jednak podkreślić zaangażowanie naszych uczniów, którzy mimo takiej pogody w komplecie gotowi byli biec w barwach ,,jedynki”.

Reprezentację stanowili: Natalia Łaciak, Milena Hula, Zuzanna Wieczorek, Helena Nikiel, Maja Olszowska, Agata Gajda, Sophie Valerioti, Anna Marek, Julia Jędrzkiewicz, Anastazja Godzieszka, Emilia Macura, Emilia Szkaradnik, Emilia Przybyła, Wojciech Przybyła, Wojciech Wiecha, Jan Marek, Szymon Zaczek, Kacper Pijak, Wiktor Czarnecki, Mikołaj Godzieszka, Maciej Nikiel, Michał Kurowski.

W następnym tygodniu we wszystkich klasach przeprowadziliśmy rozgrywki tenisa stołowego celem wyłonienia naszych reprezentantów na zawody miejsko – gminne.

W piątek 7 października przy stołach do pingponga w SP nr 2 w Szczyrku rywalizowano w turnieju drużynowym. Nasi reprezentanci wywalczyli w nim dwa drugie miejsca w rywalizacji młodszej grupy Igrzysk Dzieci (rocznik 2010 i młodsi). Jak się później okazało, z przyczyn losowych w zawodach powiatowych nie mogli wziąść udziału chłopcy z Buczkowic, którym ulegliśmy po zaciętej walce w finale rozgrywek. W ten sposób otwarła się dla nas droga na zawody wyższej rangi.

W turnieju dziewcząt barw naszej szkoły broniły Zuzanna Wieczorek oraz Margeryta Kameńczuk, a wśród chłopców Błażej Stec, Kamil Masłyka oraz Jan Marek.

Trzecie miejsce w rywalizacji starszych chłopców – Igrzyska Młodzieży Szkolnej (rocznik 2008 i 2009) zajęli Oskar Ptaszek w parze z Nikitą Kameńczukiem.

25 października po raz pierwszy w tym roku szkolnym mogliśmy rywalizować z najlepszymi szkołami w powiecie bielskim na zawodach rangi Mistrzostw Powiatu. Nasi chłopcy z V i VI klasy w ramach rywalicji Igrzysk Dzieci SZS wyjechali do Ligoty (k. Czechowic – Dziedzic) na turniej drużynowy w tenisie stołowym. Rywale ze szkół z Kóz oraz z Porąbki okazali się mocniejsi od nas. Ulegliśmy odpowiednio w stosunku 3:0 i 3:1 i ostatecznie zostaliśmy sklasyfikowani na siódmym miejscu w powiecie bielskim. W zawodach reprezentowali nas: Kamil Masłyka, Błażej Stec oraz Jan Marek.

10 października nasza reprezentacja młodszych chłopów w piłce nożnej w ramach rozgrywek Igrzysk Dzieci wyjechała do Rybarzowic, sprawdzić się na tle piłkarzy z ościennych placówek. Rozegraliśmy cztery spotkania. Wygraliśmy z rówieśnikami z Kalnej, zremisowaliśmy z drużyną Godziszki, a lepsi od nas byli młodzi piłkarze z Buczkowic i Rybarzowic. Ci ostatni zwyciężyli w całym turnieju.

Uzyskując 4 punkty (3 za zwycięstwo i 1 za remis) zajęliśmy wspólnie z piłkarzami z Godziszki trzecie miejsce.

Skład zespołu: Jan Marek, Szymon Zaczek, Mikołaj Godzieszka, Radosław Wala, Wojciech Mrowiec, Błażej Stec, Krzysztof Cembala, Wojciech Wiecha

Z kolei 20 października, w piłkę nożną halową w Rybarzowicach grali uczniowie 13 i 14 letni w ramach systemu rywalizacji Szkolnego Związku Sportowego Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Naszą szkołę reprezentowali: Kajetan Konior, Wojciech Kowalczyk, Szymon Mayer, Michał Laszczak, Nikita Kamieńczuk, Oskar Ptaszek i Dominik Kosek. Chłopcy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony i w czterech spotkaniach ani razu nie schodzili z boiska pokonani. Zwyciężyliśmy z rówieśnikami z Godziszki oraz zremisowaliśmy kolejno z drużynami z Kalnej, Buczkowic oraz z Rybarzowic. Ta ostatnia drużyna z 10 punktami na koncie (3 zwycięstwa i 1 remis) okazała się najlepsza w całym turnieju, wygrywając z wszystkimi pozostałymi rywalami. Nam przypadło miejsce trzecie gdyż trzy remisy i zwycięstwo dało nam dorobek 6 punktów, a o jedno oczko więcej uzyskał zespół z Buczkowic (2 zwycięstwa, 1 remis, 1 porażka). W pokonanym polu pozostawiliśmy rywali z Kalnej i Godziszki.

Również w październiku w ramach lekcji w-f dziewczęta z klas ósmych wzięły udział w II Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Sporcie w formie online. Organizator przygotował pulę 800 trudnych pytań dotyczących zagadnień historii sportu, znajomości przepisów poszczególnych dyscyplin, a nawet ciekawostek dotyczących życia pozasportowego wybitnych postaci świata sportu. Każdy zalogowany uczestnik quizu dostawał 30 pytań z tej puli, które przydzielane były w losowy sposób, aby uniemożliwić ,,współpracę” między piszącymi. I choć wyniki naszych uczniów odbiegały od krajowej czołówki, to udział w quizie był dla nich ciekawą przygodą i pozwolił na poszerzenie swoich wiadomości.

Wszystkim reprezentantom dziękujemy za godne reprezentowanie barw naszej placówki i życzymy sukcesów w kolejnych startach!!!