- Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez personel naszej szkoły jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Członkowie placówki traktują dzieci z szacunkiem i uwzględniają jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie jakichkolwiek zachowań przemocowych wobec dzieci. Personel placówki realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych oraz swoich kompetencji.
- Krzywdzenie dziecka to:
- przemoc fizyczna,
- przemoc psychiczna,
- przemoc seksualna,
- przemoc ekonomiczna,
- Szkoła zatrudnia pracowników, którzy nie zagrażają bezpieczeństwu dzieci. Potrafią zdiagnozować symptomy krzywdzenia i wiedzą, w jaki sposób podjąć interwencję. Podejmowane w szkole działania interwencyjne nie mogą naruszać praw dziecka określonych w Statucie Szkoły.
- W przypadku powzięcia przez nauczyciela lub innego pracownika szkoły podejrzenia że dziecko jest krzywdzone, szkoła podejmuje działania opisane w planie pomocy:
- zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia specjalistom Zespołu Interwencyjnego: p. Alicja Kołaszewska, p. Katarzyna Lipianin-Drabek,
- udzielenie wsparcia i zapewnienie bezpieczeństwa dziecku,
- skierowanie dziecka do specjalistycznej placówki pomocowej, jeżeli istnieje taka potrzeba.
- Szkoła uznaję prawo do prywatności i wizerunku dziecka.
Szczegółowe wytyczne dotyczące zasad publikacji wizerunku dziecka zawarte są w dokumencie: „Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem”(strona internetowa szkoły).
- Całość dokumentu: „Standardy Ochrony Małoletnich” dostępna jest :
- w sekretariacie szkoły,
- w gabinecie pedagoga szkolnego,
- ma stronie internetowej szkoły.