Wczesnym rankiem 10 października 2019 roku uczniowie zaprzyjaźnionych szkół z Piska (Czechy) i Szczyrku SP Nr 1  wyjechali na wycieczkę do Oświęcimia i Krakowa.

W Oświęcimiu z przewodnikami (w ojczystym języku) grupy zwiedziły Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau . Muzeum zostało utworzone w 1947 roku staraniem byłych więźniów KL Auschwitz w celu zachowania „po wsze czasy” pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady.

Na Muzeum składają się głównie dwie wielkie części byłego kompleksu obozowego: Auschwitz I Stammlager i Auschwitz II Birkenau. Po ewakuacji obozu zachowało się ponad 150 obiektów budowlanych, około 300 ruin z autentycznymi drogami, rampą, ogrodzeniami a także archiwalia i zbiór ponad 100 tysięcy obiektów ruchomych(m.in. walizki, buty i przedmioty codziennego użytku, pasiaki i przedmioty więźniarskie, a także przedmioty pochodzenia esesmańskiego).

W końcu XX wieku Muzeum odwiedzało 600 000 osób rocznie, z czego połowa spoza Polski. W pierwszej dekadzie XXI wieku nastąpił trzykrotny wzrost frekwencji, obecnie obóz odwiedziło już ponad 2 miliony osób.

Czas zwiedzania był czasem skupienia, zadumy i myśli aby nigdy więcej nie miały miejsca tak okrutne , nieludzkie zdarzenia.

Następnie obie grupy udały się do Krakowa miasta królewskiego, które zdumiewa przybyszów wspaniałymi budowlami, jest również ważnym centrum kulturalnym, edukacyjnym, naukowym, gospodarczym, usługowym i turystycznym.

Pierwsze kroki grupy skierowały w kierunku Smoka Wawelskiego (wysłuchały legendy) następnie przeszły na Wawel. Tam poznali topografię całego Wzgórza Wawelskiego omówionej  przy pięknej jego makiecie.

Następnie wszyscy przeszli do Katedry Wawelskiej i pod Dzwon Zygmunta.

Kolejny punkt wędrówki to Rynek Starego Miasta gdzie podziwiali Sukiennice, piękne kamienice i kulinarną ofertę Krakowa. W czasie posiłku grupy się integrowały. Wszystko co dobre szybko się kończy i nastąpił czas pożegnania. Grupa czeska udała się do Piska a polska do Szczyrku.