Z wielką dumą i satysfakcją informujemy, że Natalia Laszczak, uczennica klasy ósmej, zdobyła 1 miejsce w  VIII Międzynarodowym Konkursie o Żołnierzach Wyklętych w kategorii film, gdzie przybliżyła postać Danuty Sochy pseudonim „Zakopiańska”.

 

Celem Konkursu, organizowanego przez Komitet Pamięci Witolda Pileckiego, było upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych, jak i kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego po II wojnie światowej. Konkurs został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Do konkursu zgłoszono wiele prac nie tylko z Polski ale również z USA, Anglii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Islandii, Grecji.

 

Danuta Socha, w którą wcieliła się Natalia, urodziła się w 1927 roku i aż do 1 września 1939 roku wiodła spokojne życie na wsi. W roku 1942 wstąpiła do konspiracji gdzie przeszła szkolenie na sanitariuszkę i łączniczkę. Podczas jednej podróży została aresztowana przez UB. Przez następne kilka miesięcy była przesłuchiwana i torturowana. Nie podała jednak żadnych informacji. Została skazana na 9 lat więzienia, utratę praw obywatelskich i utratę mienia. Zmarła w Kanadzie 10 października 2008 roku.

 

Jeszcze raz gratulujemy Natalii Laszczak oraz jej opiekunce merytorycznej Pani Justynie Nikiel tak wspaniałego osiągnięcia! Życzymy dalszych sukcesów.

KLIKNIJ TUTAJ