Zgodnie z długą już tradycją, w stałym terminie – 1 maja, skorzystaliśmy z zaproszenia Gminnego Ośrodka Kultury w Buczkowicach, do udziału w XXI Rajdzie Górskim „Zielenią się buki”. Już po raz kolejny dzieci i młodzież z okolicznych szkół spotkały się na szlakach turystycznych Beskidu Śląskiego, zapoznając się z tradycją i historią regionu oraz z jego walorami przyrodniczo – krajobrazowymi.

Rajd ma charakter gwiaździsty tzn. grupy z poszczególnych szkół, starują na jego trasy z różnych punktów, aby następnie spotkać się na trasie i wspólnie stawić się na mecie rajdu. Pogoda w czasie wycieczki dopisywała. Trasy rajdu zostały jednak skrócone ze względu na duże opady deszczu w dniach wcześniejszych, które spowodowały, że warunki na szlakach były trudne.

Nasza szkoła wraz z uczniami z Godziszki wybrała trasę prowadzącą stokami Klimczoka przez Sanktuarium na Górce, a następnie zboczami Magury na metę rajdu w Buczkowicach. Po drodze, za sprawą prelekcji wygłaszanych przez przewodnika, ambitny turysta mógł zgłębić swoją wiedzę na temat geografii, przyrody i historii regionu. Nie brakowało też czasu aby podczas wędrówki, po prostu porozmawiać z kolegami i koleżankami, czy też w bardziej lub mniej świadomy sposób podziwiać piękno krajobrazów górskich.

Na mecie rajdu, na uczestników ,,czekały” już kiełbaski oraz liczne atrakcje: konkursy, quizy, a przede wszystkim loteria, w której można było wygrać książki dotyczące tradycji i historii naszej najbliższej okolicy.

Miłym akcentem było docenienie naszej szkoły w konkursie na najciekawszą nazwę drużyny, która w swoim założeniu miała nawiązywać do turystyki lub też tradycji i historii regionu. Nazwa zespołu „Drużyna Kroćpoka” została bowiem uznana za najciekawszą i nagrodzona pamiątkową płaskorzeźbą.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za wspólną wędrówkę, i czekam już na kolejne spotkanie z Wami na beskidzkich szlakach.

Łukasz Franasik