Szanowni Państwo!

Ostatnie wydarzenia związane z epidemią bardzo mocno wpłynęły na nasze życie codzienne, także jeśli chodzi o edukację. Pojawiła się konieczność korzystania z różnych form nauki przez Internet, co powoduje często wiele problemów organizacyjnych. Jako autor jednej z największych stron matematycznych w naszym kraju, czyli strony Szalone Liczby, pomyślałem że spróbuję pomóc Państwu oraz uczniom w tej trudnej sytuacji i podpowiem co warto jest polecić podopiecznym do samodzielnej nauki, tak aby też nie zarzucić najmłodszych całą masą materiałów, których później nie będą w stanie samodzielnie opracować.

Strona znajduje się pod adresem: SzaloneLiczby.pl

 
 

1. Egzamin ósmoklasisty

Nie jest tajemnicą, że obecnie największy problem dotyczy ósmoklasistów i egzaminu, który ma odbyć się za miesiąc. Dla nauczycieli i uczniów polecam więc w szczególności zakładkę „Egzamin Ósmoklasisty” w której znajduje się pełna baza arkuszy egzaminacyjnych, zarówno tych przeprowadzonych przez CKE, jak i przez inne Wydawnictwa. Link do tej zakładki znajduje się na górnym pasku na samej górze strony Szalone Liczby.

Arkusze na stronie są interaktywne, a to oznacza, że każdy z dostępnych arkuszy można zrobić samodzielnie online. Oprócz tego można też przejrzeć występujące w arkuszu zadania lub pobrać plik PDF do wydruku. Wszystkie arkusze mają bardzo rozbudowane rozwiązania (krok po kroku!), dzięki czemu każdy uczeń może nie tylko poznać poprawną odpowiedź, ale może wręcz nauczyć się jak rozwiązywać tego typu zadania. To bardzo ważna zaleta, bo chodzi przecież nie tylko o to, by się sprawdzić, ale żeby jeszcze się czegoś nauczyć.

Dodatkowo w tym dziale znajduje się kilkanaście tematycznych zbiorów zadań, które stanowią świetną bazę do sprawdzenia z jakimi problemami i dylematami mierzymy się w danym dziale. I tutaj także wszystkie zadania mają bardzo dobrze rozpisane rozwiązania.

 
 

2. Sprawdziany

To co chciałbym Państwu bardzo mocno polecić, to zakładka „Sprawdziany” (tak jak wszystkie zakładki – znajduje się ona na samej górze strony Szalone Liczby).

Znajdziecie tam Państwo gigantyczną bazę moich autorskich sprawdzianów dla klas 4-8 oraz dla szkół średnich (prawie 200 testów!). W tej bazie znajdują się zarówno bardziej szczegółowe sprawdziany (dotyczące pojedynczych zagadnień), jak i nieco bardziej ogólne (dotyczące całego działu). Sprawdziany tworzyłem w taki sposób, by dość uniwersalnie nawiązywały poziomem do wszystkich najpopularniejszych podręczników w Polsce. Można więc naprawdę z bardzo dużą elastycznością wybrać i zaproponować uczniom wypełnienie takiego sprawdzianu.

Ogromną zaletą tych sprawdzianów jest bardzo duża różnorodność pytań, a także fakt, że po zakończonym sprawdzianie uczeń może przejrzeć swoje odpowiedzi, zobaczyć pełne rozwiązanie zadania, a nawet wykonać sprawdzian poprawkowy. Jest to świetne narzędzie do samodzielnej edukacji i weryfikacji swojej wiedzy z danego tematu.

Tutaj z własnego doświadczenia podpowiem też, że takie sprawdziany pełnią bardzo fajną rolę powtórki materiału. W związku z tym jeśli zdalnie omawiacie Państwo z uczniami przez kilka dni np. podzielność liczb, to na zakończenie cyklu taki sprawdzian będzie idealną formą weryfikacji umiejętności i pozwoli jeszcze doszlifować uczniom pewne braki wiedzy.

 
 

3. Działy tematyczne dla poszczególnych klas

W menu na samej górze strony znajdziecie Państwo linki do poszczególnych klas, gdzie zebrałem różne zagadnienia omawiane na poszczególnych etapach edukacji. Znajdziecie tam Państwo omawiane wcześniej sprawdziany, ale także wiele gier, ćwiczeń, puzzli, zadań, które na pewno uatrakcyjnią naukę zwłaszcza młodszym podopiecznym. Dodatkowo znajduje się tam bardzo duża baza wiedzy, tak więc uczeń może samodzielnie doczytać interesującą partię materiału. Tego typu materiały ćwiczeniowo-rozrywkowe polecam zwłaszcza w takiej codziennej pracy, kiedy poznajemy jakieś konkretne umiejętności.

 
 

Moja ogromna prośba

Oczywiście wszystkie wymienione przeze mnie materiały są bezpłatne. Całą stronę prowadzę od wielu lat z pasji do matematyki, tak więc proszę śmiało korzystać z dostępnych materiałów. W związku z tą sytuacją mam jedynie ogromną prośbę o przekazanie tej wiadomości nauczycielom matematyki, tak aby mogli oni dzielić się tą stroną ze swoimi uczniami, podpowiadając im wybrane partie materiału. Aby móc dotrzeć z tą wiadomością bezpośrednio do uczniów oraz rodziców będę też wdzięczny za udostępnianie adresu mojej strony na przykład na stronie internetowej szkoły.

W razie pytań, wątpliwości lub problemów proszę śmiało pisać, postaram się pomóc na ile będę mógł.
Radosław Piekarski, autor strony SzaloneLiczby.pl