Helena Marusarzówna zginęła rozstrzelana przez hitlerowców

12 września 1941 roku w Pogórskiej Woli pod Tarnowem.

Była ona wielokrotną mistrzynią Polski w narciarstwie. W czasie II wojny światowej działała w konspiracji, jako kurier tatrzański.

W tym roku uroczystości upamiętniające 82 rocznicę Jej śmierci odbyły się

18 września w Pogórskiej Woli z udziałem delegacji wielu szkół noszących imię Heleny Marusarzówny.

Jak co roku uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji patronki

oraz wszystkich ofiar rozstrzelanych w Pogórskiej Woli w czasie II wojny światowej. Po Mszy Świętej wszyscy udali się do lasu, przed pomnik ofiar

II wojny światowej w Pogórskiej Woli- miejsce śmierci patronki naszej szkoły.

Tam dyrektor Szkoły Podstawowej w Pogórskiej Woli pani Regina Kiwior opowiedziała historię tego tragicznego zdarzenia na podstawie świadectwa mieszkanki Pogórskiej Woli, która była naocznym świadkiem.

Następnie delegacje władz państwowych, samorządowych oraz zaproszonych szkół noszących imię Heleny Marusarzówny i Armii Krajowej złożyły wiązanki kwiatów oddając hołd pomordowanym.

Kolejnym punktem programu było posadzenie dębu i jodełki przywiezionej

z Zakopanego przez rodzinę patronki.

Później uczestnicy uroczystości przeszli do szkoły, gdzie uczniowie Szkoły Podstawowej w Pogórskiej Woli przedstawili wzruszającą inscenizację przedstawiającą historię patronki od aresztowania do śmierci, przedstawiając Jej wielki patriotyzm, wiarę i miłość do Ojczyzny.

Po zakończeniu wszyscy spotkali się w stołówce szkolnej na posiłek.

Krystyna Makuch